Tipy, triky, rady, pomůcky

 Na této stránce bychom chtěli uveřejňovat tipy a triky, které nám zjednodušují modelaření.  Pokud se vám budou hodit a s úspěchem je použijete, budem jen rádi.
Všechny materiály na této straně jsou ve formátu PDF volně ke stažení pro nekomerční využití. Další nekomerční publikace je možná po souhlasu autora (dotazy na autory a podrobnosti posílejte na e-mail petr_berka@email.cz)


Přehled doby provozu lokomotiv vybraných řad u ČSD

V grafickém přehledu můžete najít období služby jednotlivých lokomotiv u ČSD. Upozorňuji, že zvláště u parních lokomotiv se jedná o roky jejich administrativního zrušení, ale většina lokomotiv poslední roky dosuhovala na posunu, případně jako zálohy. Taktéž u motorových lokomotiv a vozů je brán za počátek převzetí prototypu do provozu. Navíc lokomotivy se v průběhu provozu liší vzhledem, různými detaily, rekonstrukcemi... Jde tedy jen o informaci, které řady se nám vlastně mohou na kolejišti potkávat, aby nám vedle lokomotivy z 30.let nejezdily nejmodernější vlaky. Ale třeba i oblíbená s němka 555.0 mohla potkat orchestrion M152.0 už leda jako muzejní...
Kontrola poloměru oblouku

(Snad) užitečná pomůcka pro každého, který staví kolejiště a najednou si není jist poloměrem oblouku...pak se vezme tyčka potřebné délky, naznačí se osa, změří se vychýlení oblouku od středu tyčky, koukne se do tabulky a víme, na čem jsme...
(Vzorce jsou v Excelu, takže případným zájemcům není problém poslat soubor XLS, hodnoty A a x si pak mohou volit vlastní)

Vyhledávání z přílohy Modelová železnice časopisu Železničář (ročníky 69 - 91)

Databázi obsahu čísel si můžete stáhnout zde: Železničář 69-91.xls (uložit pravým tlačítkem myši cíl, databáze ve formátu MS EXCEL 97)
zpět na úvod