Letiště Plasy  27. a 28. 4. 2013  

Jeseničtí železniční modeláři v hangáru


- Náhled na layout v PDF  - Galerie Dana Skály - Galerie Petra Divíška - Galerie Petra Berky -


           
Na základě pozvání bývalého člena kroužku ing. Bohumila Skoupého se jeseničtí železniční modeláři představili se svými moduly na akci Dny ve vzduchu, která se konala 27.a 28. dubna 2013 na letišti Plasy.

Pozvání jsme přijali ze zvědavosti, ji kvůli možnosti prezentovat se v trochu jiném prostředí. Pořadatelé nám vyčlenili prostor v novém hangáru podél boční a částečně zadní stěny do L o šířce 4,5m a stranách 18 a 10m. To bylo pro nás limitující z hlediska uspořádání modulů. Pro zvýšení atraktivnosti provozu jsme si pozvali plzeňské kolegy z klubu ZABABOV pana Jiřího Čekana, Michala Šuhajdu, Petra Divíška a pana Jiřího Bočka ze Žihle se stanicí Uhřice.

Depo Jirky Čekana napojené na Josefov

Výchozím místem pro lokomotivy byl model lokomotivního depa napojený na uzlovou stanici Josefov ze které odcházela trať přes zastávku Janov, stanici Lhota do stanice Uhřice. Ze stanice Josefov byla vedena z druhého zhlaví vojenská vlečka. Provoz byl zajištěn motorovými a parními lokomotivami a dvěma motorovými vozy. Ovládání vlaků bylo v digitálním režimu, takže každý strojvedoucí si obsluhoval svůj vlak.


Uhřice díky silu ještě zkrásněly

Páteční odpoledne a večer jsme věnovali stavbě kolejiště a jeho zprovoznění. V sobotu ráno jsme rozestavili vozidla a zahájili provoz na základě připraveného grafikonu. Po odjetí jednoho celku jsme přešli na tzv. dispečerské řízení provozu, které umožňuje zvýšit počet vlaků zapojených do provozu a tím více zaujmout diváky.

            Nedělní ráno pro nás připravilo nemilé překvapení, teplota +4°C při otevřeném hangáru opravdu nebyla příjemná, jsme přeci jen zvyklí na vyšší teploty. Po desáté hodině se teplota ustálila kolem 11°C, to už bylo o něco lépe, ale bundy jsme sundat nemohli.

   

Chladné nedělní ráno se spoustou návštěvníků a obsluhou v bundách

Nicméně nás hřál neustálý zájem diváků, z nichž si dovolím vyzdvihnout dva zajímavé návštěvníky: V sobotu projevila o nás velký zájem osádka vrtulníku Mi 24 a zvláště pilot kapitán Jan Vanický, jehož tatínek je strojvedoucím v lokomotivním depu Letohrad, a věnuje se také železničním modelům.

V neděli se u našeho kolejiště objevil kapitán fotbalistů Viktorie Plzeň Pavel Horvát s manželkou a synem Patrikem. Patrika jsme vzali mezi sebe a tak se na chvíli stal strojvedoucím v zácviku, který odvezl zcela bezchybně rychlík ze stanice Josefov do stanice Uhřice.

Akce se povedla, členové kroužku měli možnost vidět umění pilotů, parašutistů, hasičů a dalších účastníků.

A jen co jsme vyložili naše moduly a pomocný materiál, zahájili jsme přípravu další akce, kterou bude tradiční Zahradní slavnost v Psychiatrické léčebně v Petrohradě v sobotu 15. června 2013. Přijdete se podívat?zpět na úvod